Henrik Kristoffersen wygrywa slalom narciarski, a Grecja zdobywa pierwszy zimowy medal

Norweg Henrik Kristoffersen powrócił z 16. miejsca po pierwszym okrążeniu i wygrał Mistrzostwa Świata w Slalomie Alpejskim.
Według Międzynarodowej Federacji Narciarskiej AJ Ginnis zdobył pierwszy dla Grecji srebrny medal olimpijski lub srebrny medal mistrzostw świata w jakichkolwiek zimowych zawodach olimpijskich.
Trudna technicznie pierwsza część drugiej rundy dwutygodniowego światowego finału w Courchevel we Francji siała spustoszenie.
28-letni Kristofferson odniósł sukces, zdobywając swój drugi tytuł mistrza świata i pierwszy w kategorii junior.Kristofferson odniósł 23 zwycięstwa w Pucharze Świata w slalomie, co stanowi czwarte miejsce w historii mężczyzn, i do niedzieli był jedyną osobą, która odniosła ponad 11 zwycięstw w Pucharze Świata w slalomie bez tytułu olimpijskiego ani tytułu mistrza świata.Mistrz mężczyzn i kobiet.
Prawie pół godziny czekał na fotelu lidera, a 15 narciarzy, którzy wyprzedzili go w pierwszej rundzie, również wyszło.
„Siedzenie i czekanie jest gorsze niż stanie na starcie i prowadzenie po pierwszym okrążeniu” – powiedział Kristofferson, mistrz świata w slalomie gigancie z 2019 roku, który zajął trzecie, trzecie, trzecie, czwarte, czwarte i czwarte miejsce.„Większość swoich wyścigów wygrałem w slalomie, z wyjątkiem złota olimpijskiego i złota w mistrzostwach świata.Myślę więc, że już najwyższy czas.”
Ginnis, również 28-letni, reprezentował Stany Zjednoczone na Mistrzostwach Świata w 2017 r., ale odpadł z kadry narodowej po sezonie 2017-18 z powodu licznych kontuzji i najlepszego miejsca w mistrzostwach świata, zajmując 26. miejsce.
Przeniósł się do rodzinnej Grecji, gdzie nauczył się jeździć na nartach na Parnasie, 2,5 godziny jazdy od Aten.W wieku 12 lat wyemigrował do Austrii, a trzy lata później do Vermont.
Ginnis, który w zeszłym roku przeszedł sześć operacji kolana i zerwał więzadło krzyżowe przedniego przedniego, myślał, że przestał jeździć na nartach, kiedy pojechał do Pekinu, aby pracować przy Igrzyskach Olimpijskich NBC.To doświadczenie rozpaliło ogień.
4 lutego Guinness zajął drugie miejsce w ostatnim slalomie Pucharu Świata przed Mistrzostwami Świata, nigdy wcześniej nie plasując się w pierwszej dziesiątce zawodów Pucharu Świata.
„Kiedy wróciłem, powiedziałem sobie, że moim celem jest zakwalifikowanie się do kolejnego cyklu olimpijskiego i zdobycie medalu” – powiedział.„Powrót po kontuzji, opuszczenie zespołu, próba zebrania pieniędzy na to, co teraz robimy… To spełnienie marzeń na wszystkich poziomach”.
„To wszystko przez nich” – powiedział, zajmując drugie miejsce w niedzielnej pierwszej rundzie.„Naprawdę mnie rozwinęli.Myślę, że dla mnie to było tak, jakbym był gotowy, aby chcieć jeździć na nartach dla swojego kraju, ponieważ tam dorastałem, a dla nich byłem prawdziwym kontuzjowanym sportowcem.Więc nie mam im nic za złe.za zwalnianie pracowników, jeśli to robią.To utrudnia mi życie.”
Brązowy medal zdobył Włoch Alex Vinatzer, zapewniając Norwegii po raz pierwszy w historii tytuł najbardziej utytułowanego zawodnika świata.
Austria, która po raz pierwszy od 1987 roku nie zdobyła złota na mistrzostwach świata, zmarnowała ostatnią szansę: lider pierwszej rundy Manuel Ferrer uplasował się w niedzielę na siódmej pozycji.
Sezon Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim mężczyzn rozpoczyna się w przyszły weekend od slalomu giganta i slalomu w Palisades-Tahoe w Kalifornii.
Następnym wyścigiem Mikaeli Shiffrin będą Puchar Świata w Kvitfjell w Norwegii, który odbędzie się w pierwszy weekend marca.Brakuje jej jednego z 86 zwycięstw Szweda Ingemara Stenmarka w Pucharze Świata, gwiazdy slalomu i slalomu giganta lat 70. i 80. XX wieku.
Brązowa medalistka olimpijska w biegu na 400 m przez płotki Femke Bol pobiła w niedzielę rekord świata w lekkoatletyce, pobijając rekord 41-letniej kobiety w halowym biegu na 400 m przez płotki.
„Kiedy przekroczyłam linię mety, dzięki hałasowi publiczności wiedziałam, że to mój rekord” – powiedziała według World Athletics.
Pobiła rekord świata wynoszący 49,59, ustanowiony przez Yarmila Kratochvilova z Czech w marcu 1982 roku. Jest to rekord świata w najdłuższym czasie trwania jakiejkolwiek imprezy lekkoatletycznej na igrzyskach olimpijskich lub mistrzostwach świata w plenerze lub w hali.
Nowym najdłuższym nowym rekordem świata był rekord świata Kratochvilovej na 800 m w plenerze, wynoszący 1:53,28, ustanowiony w 1983 roku. Odkąd Kratochvilova ustanowiła rekord na 800 m, żadna kobieta nie przebiegła go w 96 procentach.
Jedynym starszym rekordem świata we wszystkich lekkoatletykach (nie tylko w zawodach) jest rekord świata w pchnięciu kulą 22,50 m, ustanowiony w 1977 roku przez Czeszkę Helenę Fibingerovą.
Na początku sezonu halowego Ball uzyskał najszybszy czas na krytym biegu na 500 metrów (1:05,63), będącym wydarzeniem niebędącym mistrzostwem świata.Ustanowiła także najszybszy w historii czas (36,86) w biegu na 300 m przez płotki, co nie jest mistrzostwem olimpijskim ani światowym.
Bol jest trzecią najszybszą kobietą w historii w swoim głównym biegu na 400 m przez płotki, za Amerykankami Sydney McLaughlin-Levron i Delilah Muhammad.Na ubiegłorocznych Mistrzostwach Świata zdobyła srebro w wyścigu, który McLaughlin-Lefron wygrał ustanawiając rekord świata.Piłka traciła do niego 1,59 sekundy.
49,26 Femke Bol (2023) 49,59 Kratochvilova (1982) 49,68 Nazarova (2004) 49,76 Kocembova (1984)pic.twitter.com/RhuWkuBwcE
Zespół USA wygrał drużynowe zawody akrobatyki mieszanej, które otworzyły Mistrzostwa Świata w stylu dowolnym, rok po zdobyciu złota w debiutanckiej konkurencji olimpijskiej.
Ashley Caldwell, Chris Lillis i Quinn Delinger połączyli siły, aby w niedzielę wygrać Gruzję (kraj, a nie stan) z wynikiem 331,37.Prowadzą chińską drużynę z 10,66 pkt.Ukraina zdobyła brązowy medal.
„Te wydarzenia budzą ogromny niepokój, ponieważ jesteśmy tak blisko gór” – powiedziała Lilis.„Czuję, że każdy mój skok jest przeznaczony dla moich dwóch kolegów z drużyny”.
W zeszłym roku Caldwell, Lillis i Justin Schoenefeld zdobyli swój pierwszy olimpijski tytuł tag team w akrobatyce, co oznacza, że ​​Stany Zjednoczone po raz pierwszy od 2010 roku stanęły na olimpijskim podium w akrobatyce, a także zdobyły tytuły kobiet i mężczyzn po Nikki Stone i Ericu Berguście w 1998. Pierwszy złoty medal w historii.Później na Igrzyskach Olimpijskich w 2022 r. Meghannik zdobyła brązowy medal w rywalizacji kobiet.
Caldwell powiedziała, że ​​rzadko uczestniczy w Mistrzostwach Świata, aby spędzić czas z rodziną, podczas gdy Lilith gromadzi kolekcję światowych medali.Caldwell zdobył indywidualny złoty medal w 2017 r. i srebrny medal w 2021 r. Lilith zdobyła srebrny medal w 2021 r.
Chiny nie przywiozły ani jednego medalisty z ubiegłorocznych igrzysk olimpijskich.Najlepszy gimnastyczka powietrzna Ukrainy Oleksandr Abramenko nie mógł grać z powodu kontuzji kolana.

Czas publikacji: 20 lutego 2023 r